Lazarus Chakwera u betua si president i Malawi pas fitores historike

07:52 | 29 Qershor 2020

Presidenti i ri i Malawi, Lazarus Chakwera, i ka thënë BBC-së se fitorja e tij në zgjedhjet e rivarrimit ishte një “fitore për demokracinë dhe drejtësinë”.

Ai mposhti kryetarin e pushtetit Peter Mutharika me 58.57% të votave në sondazhin e së martës, transmeton arbresh.info.

“Ndjehem si Lazarus, jam kthyer nga të vdekurit,” tha Chakwera, duke iu referuar karakterit biblik me të njëjtin emër.

Në shkurt, gjykata kushtetuese e Malawi-së anuloi fitoren e sondazhit të Z. Mutharika në maj 2019, duke përmendur prishjen e votave.

Vendi u nda i ashpër në garën e zgjedhjeve të kësaj jave. Por Chakwera tha që ata që nuk e mbështetën atë nuk kishin kanë pse frikësohen./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara