Lavrov: Politika e SHBA-së në Siri mund të djegë të gjithë rajonin

20:31 | 9 Tetor 2019

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov ka paralajmëruar se politika e SHBA-së në Siri “mund të djegë të gjithë rajonin”, transmeton Anadolu Agency (AA).

Lavrov, lidhur me çështjen e Sirisë në një konferencë të përbashkët për media pas takimit të zhvilluar me ministrin e Jashtëm të Kazakistanit, Muhtar Tleuberdi tha se “Politika e SHBA-së në Siri mund të djegë të gjithë rajonin. Ajo duhet të shmanget nga kjo me çdo kusht”. Ai ka tërhequr vëmendjen se kurdët në Irak janë të shqetësuar nga veprimet e SHBA-së në Siri.

Sipas tij, aktivitetet e SHBA-së në Siri janë kontradiktore dhe shkelje e rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për unitetin territorial dhe sovranitetin e Sirisë.

– “SHBA nuk ka mbajtur premtimin e dhënë”

“Presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka njoftuar shumë herë se do të tërheqë ushtarët amerikanë nga Siria”, tha Lavrov duke shtuar se “Trump më pas i ka frenuar këto vendime të tilla. SHBA nuk ka mbajtur premtimin e dhënë”.

Ai thekson se dialogu është kusht për zgjidhjen e problemit në veri të Sirisë dhe se qeveria e Damaskut pas deklaratave të ndërsjella mes Turqisë dhe SHBA-së ka biseduar me përfaqësuesit e organizatës terroriste YPG/PKK.

“Duke përfshirë edhe vendosjen e sigurisë në kufirin Turqi-Siri, ne kemi theksuar që të inkurajojmë formimin e dialogut mes dy palëve për zgjidhjen e problemit në këtë rajon të Sirisë. Do të ndihmojmë për fillimin e dialogut. Shpresojmë që kjo do të mbështetet”, ka deklaruar Lavrov.

Më tej ministri rus ka rikujtuar zhvillimin e bisedës telefonike me homologun turk Mevlüt Çavuşoğlu ndërsa lidhur me këtë tha se “Çavuşoğlu tha se Turqia ka respekt absolut për integritetin territorial të Sirisë”.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara