Ky është vendi më i lumtur në botë

16:52 | 15 Mars 2018

Vendi më i lumtur në Tokë këtë vit është zgjedhur Finlanda, sipas raportit vjetor të OKB-së.

Raporti i Lumturisë Botërore mat “mirëqenien subjektive” – ​​sa njerëzit ndihen të lumtur dhe pse, transmeton portali arbresh.info.

Vendet nordike shfaqen rregullisht në pesë vendet e para, ndërsa vendet e goditura nga lufta dhe një numër në Afrikën sub-Sahariane shfaqen rregullisht në pesë të fundit.

Burundi ishte i renditur te vendet aspak të lumtura, duke e marrë përsipër kryesimin nga Republika e Afrikës Qendrore.

Ky vend u hodh në krizë kur oferta e Presidentit Pierre Nkurunziza për rizgjedhjen në një mandat të tretë në vitin 2015 shkaktoi protesta nga mbështetësit e opozitës, të cilët thanë se masa ishte jokushtetuese.

Raporti i sivjetshëm i Rrjetit të Zgjidhjeve për Zhvillimin e Qëndrueshëm të OKB-së gjithashtu përmban të dhëna për lumturinë e emigrantëve në vendet pritëse, ndërsa Finlanda po ashtu është në krye të emigrantëve më të lumtur./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara