Kulla e Eiffel hapet për vizitorë me 25 qershor

13:38 | 10 Qershor 2020

Simboli kryesor i Francës, Kulla Eiffel, do të rihapet për vizitorët më 25 qershor, raporton Anadolu Agency (AA).

Kulla e vendosur në Arrondissement Shtatë të Parisit është mbyllur për tre muaj që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19) që goditi fuqishëm rajonin Ile-de-France.

Franca ka raportuar 29.299 viktima nga fillimi i pandemisë me 191.523 raste të konfirmuara me COVID-19 deri më sot.

Rreth 7 milionë turistë në vit vizitojnë strukturën ikonike, tre të katërtat e të cilëve janë nga vendet e tjera. Akoma nuk është hapur zyra e biletave në internet.

Vizitorët normalisht mund të hipin në ashensor në nivelin e parë dhe më pas të ngjiten në majë, të dyja ofrojnë pamje spektakolare të qytetit.

Por, duke filluar nga 25 qershori, turnet do të mundësohen vetëm për nivelin e parë dhe vetëm nga shkallët për një të ardhme të papërcaktuar, ndërsa ashensori, një hapësirë ​​e vogël, do të mbetet e mbyllur me qëllim të parandalimit të përhapjes së virusit.

Për të penguar më tej përhapjen e COVID-19, turistët mund të ngjiten vetëm nga shtylla lindore dhe të zbresin nga shtylla perëndimore, me një numër të kufizuar turistësh në vazhdimësi.

Në kullë do të bëhet pastrimi dhe dezinfektimi i përditshëm si dhe shenjat e vendosura në dysheme për të zbatuar masat e distancës shoqërore.

E përfunduar në vitin 1889 dhe e emëruar sipas inxhinierit, Gustave Eiffel, i cili projektoi ikonën e famshme, Kulla Eiffel u ndërtua në përputhje me Panairin Botëror të vitit 1889, që shënoi edhe 100-vjetorin e revolucionit francez.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara