Kryeministri izraelit zotohet të aneksojë Luginën e Jordanisë nëse rizgjidhet

20:32 | 10 Shtator 2019

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyau është zotuar të aneksojë Luginën e Jordanisë dhe veriun e Detit të Vdekur, nëse ai rizgjidhet në zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme që mbahen me 17 shtator.

Kryeministri deklaroi më tej se më shumë vendbanime të Bregut Perëndimor do të ndjekin padinë pasi administrata e Presidentit amerikan Donald Trump boton planin e saj të paqes “marrëveshjen e shekullit” në tërësi, transmeton portali arbresh.info.

“[Plani i paqes në SHBA do të lëshohet] menjëherë pas zgjedhjeve. Ndoshta edhe ditë. Është një sfidë e madhe, gjithashtu një mundësi e shkëlqyer. Një mundësi historike”, tha Netanyahu.

Netanyahu bëri premtime të ngjashme përpara zgjedhjeve të mëparshme në prill, por më pas dështoi të krijojë një aleancë me partitë e tjera për të fituar një qeveri shumicë brenda kufirit një muaj. Kjo, nga ana tjetër, çoi në një zgjedhje të reja që duhet të mbahet, e cila do të zhvillohet në 17 shtator.

Synimi i paralajmëruar për të aneksuar vendbanimet e Luginës së Jordanisë dhe Bankës Perëndimore vjen në mes të politikave të fundit izraelite të përqendruara në zbatimin e kërkesave të saj territoriale me mbështetjen e administratës aktuale të SHBA.

Uashingtoni ka mbështetur pretendimet e Tel Avivit për Jerusalemin në tërësi si kryeqytetin e tij, si dhe pretendimet e shtetit hebre për Lartësitë Golan, të cilat Izraeli ka kontrolluar që prej Luftës Gjashtë-ditore në vitin 1967./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara