Kryeministri hungarez njofton kredi të re, masa tatimore për të rritur normën e lindjeve

17:06 | 10 Shkurt 2019

Kryeministri hungarez Viktor Orban njoftoi të dielën një pako të taksave dhe përfitimeve të huaja për familjet si pjesë e përpjekjeve të qeverisë së tij për të rritur normën e lindjeve duke mbajtur një vijë të vështirë kundër emigracionit.

Orban, një nga kritikët më të sinqertë të emigracionit masiv në Evropë nga Lindja e Mesme dhe Azia, gjithashtu tha se qeveria e tij kishte për qëllim të mbajë rritjen ekonomike prej 2 përqind mbi mesataren e Bashkimit Evropian në vitet e ardhshme pavarësisht ngadalësimit të pritur global.-përcjell arbresh.info”

Ka më pak fëmijë në Evropë. Për Perëndimin, përgjigja (për atë sfidë) është imigrimi. Për çdo fëmijë të pagjetur duhet të jetë dikush që vjen dhe pastaj numrat do të jenë mirë, “tha ai në një fjalim para kombit. “Por ne nuk kemi nevojë për numra. Ne kemi nevojë për fëmijë hungarezë, “tha Orban, duke njoftuar një program shtatë pikash për përfitimet për familjet dhe të sapoardhurit.

Masat e reja përfshijnë zgjerimin e një programi kredie për familjet me të paktën dy fëmijë për t’i ndihmuar ata të blejnë shtëpi, subvencione për blerjet e makinave dhe heqjen e tatimit mbi të ardhurat personale për gratë që rrisin të paktën katër fëmijë. Gratë nën 40 vjeç që martohen për herë të parë do të kenë të drejtë për një hua të subvencionuar prej 10 milion furinta (36,000 mijë dollarë), tha Orban. Një e treta e borxhit do të falet kur lind një fëmijë i dytë dhe i gjithë kredia hiqet pas fëmijës së tretë. “Kjo është përgjigja për hungarezët, jo imigracioni”, tha Orban./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara