Kryeministri bullgar: Kufiri turk është i sigurt, kufiri grek nuk është i gatshëm për emigrantët

21:01 | 14 Prill 2019

Kufiri i Bullgarisë me Turqinë është i gatshëm të ndalë emigrantët e parregullt, por e njëjta gjë nuk mund të thuhet për kufirin e saj me Greqinë, sipas kryeministrit të Bullgarisë. “Kufiri ynë i përbashkët me Turqinë mbrohet mirë për shkak se marrëveshjet tona reciproke po zbatohen” tha Bojko Borisov në një deklaratë dje pas nje takimi me Krasimir Karakachanov, ministrin e mbrojtjes së vendit dhe Mlladen Marinov, ministri i brendshëm.

“Megjithatë,” shtoi ai, “ka probleme me partnerin tonë [BE] Greqi”.
Një deklaratë e lëshuar për media tha se zyrtarët diskutuan masat që Bullgaria të perballet me emigrantë Borisov, cituar në deklaratë, tha në rast të një krize migrimi, Bullgaria është gati të dërgojë 3,000 përforcime në kufirin grek. të parregullt.
Karakachanov, gjithashtu citon, tha se rreziku i masave të migrantëve të parregullt që hyjnë në Bullgari nga Turqia apo Greqia po rritet./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara