Kriza e emigrantëve

11:32 | 14 Shtatorë 2018

Një forcë e armatosur prej 10,000 trupash mund të krijohet për të luftuar krizën emigruese të Evropës.

Rojet do të vendosen në Med për t’u bashkuar me forcat ekzistuese prej rreth 1,600 trupa në Spanjë, Greqi dhe Itali shkruan Daily Star Online përcjell arbresh.info

Presidenti i Komisionit Evropian Jean Claude Juncker tha se ata e kanë fuqinë për të ndalur emigrantët dhe për të depërtuar azilkërkuesit e dështuar nga Evropa.

Z. Juncker tha se: “Ne po propozojmë për të përshpejtuar kthimin e emigrantëve të parregullt “.

Ai shtoi: “Kufinjët e jashtëm duhet të mbrohen më efektivisht.”

Megjithatë, propozimet kanë gjasa të rrisin shqetësimet italiane rreth stafit të BE që shkel sovranitetin e tyre kombëtar. Juncker gjithashtu ka dhënë sinjalin e tij të qartë se BE nuk do të pranojë planin e Kryeministres Theresa Maj për ta mbajtur Britaninë si tregun e vetëm për mallra pas Brexit.

Ai e pranoi, Britania nuk do të ishte “asnjëherë një shtet i zakonshëm” për BE./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara