Kremlin shqyrton kërkesat e Mbretërisë se Bashkuar për të intervistuar të dyshuarit

13:29 | 14 Shtatorë 2018

Kremlini tha të premten se do të shqyrtojë çdo kërkesë britanike për të intervistuar dy burrat e dyshuar të Britanisë së Madhe për përpjekjen për të vrarë një ish spiun në përputhje të plotë me ligjin rus.

“Pa dyshim, nëse një kërkesë e tillë është bërë, do të shqyrtohet nga pala ruse në përputhje të plotë me ligjin rus”, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitri Peskov.

Rusia nuk ka marrë ndonjë kërkesë të tillë, shtoi ai. Peskov gjithashtu vuri në dukje se reagimi i Londrës ndaj intervistës së fundit të RT me dy burra të dyshuar për helmimin e  Sergei Skripal dhe vajzës së tij Julia ishte absurde.

“Ne besojmë se është krejtësisht e papranueshme për të tërhequr paralelisht midis autoriteteve të Rusisë dhe incidentit në Salisbury,” citon TASS të thoshte ai. “Akuzimi i Rusisë për gënjeshtra pas një interviste me dy shtetas rusë është absurde, pasi që ata janë qytetarë të zakonshëm dhe nuk kanë të bëjnë fare me qeverinë,” tha ai./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara