Konferenca e Sigurisë e Mynihut: Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s mbron lidhjet trans-Atlantike

10:57 | 15 Shkurt 2020

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg përshëndeti marrëdhëniet SHBA-BE në fjalimin e tij në Konferencën e Sigurisë në Mynih të shtunën.

“Çdo përpjekje për të distancuar Evropën nga Amerika e Veriut jo vetëm që dobëson lidhjen transatlantike, por gjithashtu rrezikon të ndahet Evropa”, tha ai, transmeton portali arbresh.info.

“Unë nuk besoj vetëm në Evropë. Unë besoj së bashku në Evropë dhe Amerikë”.

Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo u mbrojt kundër kritikave gjermane se SHBA ishin tërhequr nga skena botërore.

Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo

“Jam i lumtur të raportoj se vdekja e aleancës transatlantike është ekzagjeruar rëndë. Perëndimi po fiton, dhe ne jemi duke fituar së bashku,” tha Pompeo në një fjalim.

“Ne udhëhoqëm 81 kombe në luftën globale për të hequr kalifatin e ISIS”, tha ai. “A është kjo një Amerikë që hedh poshtë bashkësinë ndërkombëtare?”

Pompeo ishte duke iu përgjigjur komenteve nga Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier i cili të premten tha se SHBA kundërshtuan “madje idenë e një komuniteti ndërkombëtar” dhe po vepronte “në kurriz të fqinjëve dhe partnerëve”.

Udhëheqësit përfshirë presidentin francez Emmanuel Macron, Ministrin e Punëve të Jashtme Ruse Sergej Lavrov dhe Ministren gjermane të Mbrojtjes Annegret Kramp-Karrenbauer gjithashtu u vendosën të përballen me çështjet globale në konferencë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara