Kompania kineze thotë se vaksina e koronavirusit do të jetë gati në fillim të vitit 2021

19:36 | 24 Shtator 2020

Yin Weidong, CEO i SinoVac, u zotua të aplikojë në Administratën Ushqimore dhe Barnave të SHBA për të shitur CoronaVac në Shtetet e Bashkuara nëse kalon raundin e tretë dhe të fundit të testimit tek njerëzit.

Yin tha se personalisht i është dhënë vaksina eksperimentale, transmeton portali arbresh.info.

“Në fillim, strategjia jonë u krijua për Kinën dhe Wuhan. Menjëherë pas kësaj në qershor dhe korrik ne rregulluam strategjinë tonë, që do të thotë të përballemi me botën”, tha Yin, duke iu referuar qytetit kinez ku virusi u shfaq për herë të parë.

“Qëllimi ynë është të sigurojmë vaksinën në botë duke përfshirë SHBA-të, BE-në dhe të tjerët”, tha Yin.

Rregulloret e rrepta në SHBA, Bashkimin Evropian, Japoni dhe Australi kanë bllokuar historikisht shitjen e vaksinave kineze. Por Yin tha që kjo mund të ndryshojë.

SinoVac po zhvillon një nga katër kandidatët kryesorë të vaksinave të Kinës së bashku me shtetin SinoPharm, i cili ka dy në zhvillim, dhe firmën private të lidhur me ushtrinë CanSino.

Më shumë se 24,000 njerëz po marrin pjesë aktualisht në provat klinike të CoronaVac në Brazil, Turqi dhe Indonezi, me prova shtesë të planifikuara për në Bangladesh dhe ndoshta Kili, tha Yin.

SinoVac zgjodhi ato vende sepse të gjithë kishin shpërthime serioze, popullsi të madhe dhe aftësi të kufizuara kërkimore dhe zhvillimore, tha ai.

Deri tani në mbarë botën të infektuar me koronavirus janë 32 milionë njerëz./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara