Komiteti i Kushtetutës siriane fillon punën në fillim të vitit 2019

14:01 | 19 Dhjetor 2018

Kombet e Bashkuara, Rusia, Turqia dhe Irani njoftuan të martën se do të dyfishojnë përpjekjet e tyre për të organizuar takimin e parë të komitetit kushtetues të ngarkuar me përgatitjen e një kushtetute të re për Sirinë në vitin e ardhshëm në Gjenevë.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha në një deklaratë në emër të garantuesve të marrëveshjes Astana se pjesëmarrësit “ranë dakord të bëjnë përpjekje për të thirrur në seancën e parë të komitetit kushtetues në Gjenevë në fillim të vitit të ardhshëm”, raporton Al-Jazeera, përcjell arbrsh.info.

Ideja e formimit të komitetit erdhi në janar në një samit të tre garantuesve të procesit të paqes në Astana (Rusia, Turqia dhe Irani) në Soçi në brigjet e Detit të Zi, por komiteti ende nuk është formuar për shkak të një mosmarrëveshjeje me regjimin sirian mbi formimin e saj.

Në një ofertë përfundimtare përpara se të niste detyrën në fund të vitit, i dërguari i posaçëm i OKB-së në Siri Stephan de Mistura i telefonoi të martën në Gjenevë për një takim me Lavrovin, homologun e tij turk Mevlüt Çavuşoğlu dhe Mohammad Javad Zarif të Iranit.

Lavrov tha se të tre vendet po bëjnë thirrje për një proces politik të qëndrueshëm, të udhëhequr nga Damasku dhe nën kujdesin e OKB-së. “Ka një detyrim për të respektuar sovranitetin dhe integritetin territorial të Sirisë”, tha ai.

Ministri i Jashtëm turk tha se takimi i tij me homologët e tij rusë dhe iranianë në Gjenevë ishte e dobishme dhe shpresonte të arrinte përparim drejt formimit të një komiteti për hartimin e kushtetutës siriane.

oğlu tha se kishte përparim në ngritjen e emrave të komitetit, duke theksuar se nuk kishte probleme me listat e paraqitura nga regjimi dhe opozita dhe se mosmarrëveshja kishte të bënte vetëm me listën e emrave të organizatave civile, si dhe dallimet në mënyrën se si funksionon komiteti.

I dërguari i OKB tha se duhet të bëhen më shumë përpjekje për të formuar komitetin e hartimit të kushtetutës.

Sipas planit të OKB-së, komiteti do të ketë 150 anëtarë: (50 anëtarë) do të zgjidhen në mënyrë të barabartë midis regjimit, opozitës dhe të dërguarit të OKB-së dhe 15 nga këto tri lista do të zgjidhen për të hartuar kushtetutën e re.

“Krijimi i një komisioni të besueshëm dhe të balancuar kushtetues do të jetë një hap i rëndësishëm drejt shpërbërjes së përhershme të përshkallëzimit dhe gjetjes së një zgjidhjeje politike për konfliktin”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Robert Paladino për gazetarët në Uashington. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara