Kokrra breshëri me madhësi gjigante në Itali, plagosen 18 persona

20:14 | 10 Korrik 2019

Moti i ligë ka prekur qendrën e Italisë, ndërsa në Peskara ka pasur reshje me breshër kokrrat e të cilit ishin të mëdha sa një portokall.

Të paktën 18 persona janë shtruar deri tani në spitalin e Peskarës për shkak të plagëve të mara nga kokrrat e breshrit.

Breshëri ka shkaktuar gjithashtu dëme të konsiderueshme materiale duke dëmtuar automjetet, xhamat e dritareve dhe çatitë e shtëpive.

“Kohët e fundit Italia ka qenë gjithnjë e më e ekspozuar ndaj ngjarjeve klimatike ekstreme sepse i ka munguar mbrojtja natyrore që krijohej dikur nga anticikloni i Azoreve”, shpjegon Antonello Pasini, fizikan i atmosferës në CNR (Qendra Kombëtare e Kërkimit). /atsh/

WOW! THE SOUND OF IMPACTS of HUGE hailstones in Francavilla al Mare (CH), Abruzzo, central Italy this afternoon, July 10th! The largest hailstones were probably about 15 cm in size (6"). Video: Serenissima Meteo

Publiée par Severe Weather Europe sur Mercredi 10 juillet 2019

Severe hailstorm with very large hail in Pescara, S-CNTRL Italy awhile ago! July 10th. Video by Meteo AQ Caput Frigoris

Publiée par Severe Weather Europe sur Mercredi 10 juillet 2019

https://videoplatform.sky.it/encoded/2019/07/10/1562779209246_error-pescara-macchine-e-motorini-trascinati-dalla_web_high.mp4?fbclid=IwAR2FTTtUv4_C6cy1rUT8RivOUfWAy9Sl_dyz9XxwZAr6yCoz9mTfyClwVHc

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara