Koalicioni i udhëhequr nga Sauditi po lufton për të zvogëluar vdekjet civile në Jemen

23:16 | 13 Shtatorë 2018

Koalicioni i udhëhequr nga Sauditi që lufton rebelët Houthi në Jemen po ndërmerr hapa për të reduktuar viktimat civile, tha Departamenti i Shtetit i SHBA të enjten pasi mbrojti një certifikim në Kongres nga Sekretari i Shtetit Mike Pompeo për të shmangur kufizimet për ndihmën e SHBA-së në mbretëri.

“Ata po ndërmarrin hapa, sipas mendimit të qeverisë së SHBA dhe kësaj administrate, në drejtimin e duhur,” tha një zëdhënëse e Departamentit të Shtetit Heather Nauert. “Ne i shohim ata duke ndërmarrë hapa. A është e përsosur? Jo absolutisht jo. A i shohim ata duke bërë atë që munden për të zbutur viktimat civile? Absolutisht ne bëjmë, “shtoi ajo.-përcjell arbresh.info

Komentet e saj erdhën një ditë pasi Pompeo i tha Kongresit se Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe po punonin për të reduktuar viktimat civile. Pa këtë certifikim, avioni i tankerëve të SHBA do të kishte qenë i kufizuar në furnizimin e avionëve të koalicionit saudit që kryen sulme kundër rebelëve të mbështetur nga Irani./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara