Kina propozon ligj kontrovers për sigurinë në Hong Kong

17:27 | 21 Maj 2020

Kina po propozon një ligj të ri të sigurisë në Hong Kong që do të ndalonte rebelimin, ndarjen dhe tradhtinë.

Veprimi ka gjasa të provokojë kundërshtim ndërkombëtar dhe në Hong Kong, që vitin e shkuar organizoi një numër protestash pro-demokraci, transmeton portali arbresh.info.

Kongresi Kombëtar i Popullit i vonuar në Kinë, legjislatura e tij, do të debatojë mbi çështjen kur të hapet të premten.

Mini-kushtetuta e Hong Kongut kërkon që ajo të sjellë një ligj të tillë, por ai nuk arriti ta bëjë këtë per shkak të një kundërshtim të gjerë.

I ashtuquajturi Ligji Themelor u prezantua kur Mbretëria e Bashkuar ia ktheu sovranitetin e Hong Kongut Kinës në 1997 dhe siguron disa liri që nuk janë në dispozicion në kontinent.

Dollari i Hong Kongut u ul ndjeshëm të enjten në pritje të njoftimit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara