Kina mirëpret një ofertë të re bisedimesh nga administrata e Trump

22:12 | 13 Shtatorë 2018

Kina ka mirëpritur një ofertë nga administrata e Trump për të biseduar për tregti pavarësisht nga një kërcënim i SHBA për të imponuar tarifa të reja të pjerrëta në një gamë të madhe të mallrave kineze.

Zëdhënësi i Ministrisë kineze të Tregtisë Gao Feng tha të enjten se të dy qeveritë po diskutonin detajet për një raund të ri bisedimesh.-përcjell arbresh.info

“Shkallëzimi i konflikteve tregtare nuk përfiton interesat e të dy palëve,” tha Gao në konferencën e përjavshme të shtypit të ministrisë.

Presidenti Donald Trump mund të presë që zyrtarët kinezë të jenë ata që bëjnë një koncesion. Më vonë të enjten, Trump shkroi në twitter se Shtetet e Bashkuara janë “nën asnjë presion për të bërë një marrëveshje me Kinën, ata janë nën presion për të bërë një marrëveshje me ne.”

Mundësia e rinovimit të bisedimeve të nivelit të lartë vjen kur lufta tregtare midis dy ekonomive kryesore të botës duket të intensifikohet. Trump tha javën e kaluar se tarifat e reja mbi 200 miliardë dollarë mallra kineze mund të hyjnë në fuqi “shumë shpejt” dhe paralajmëroi se një valë tjetër masash më e madhe është “e gatshme për të shkuar në një njoftim të shkurtër nëse unë dua”.

Këshilltari i lartë ekonomik i Trump, Larry Kudlow, tha të mërkurën në Fox Business se qeveria e SHBA kishte marrë informacionin se “kryetari i qeverisë kineze dëshironte të vazhdonte bisedimet”. Ai tha se Sekretari i Thesarit Steven Mnuchin kishte dërguar një ftesë.

Kudlow refuzoi të japë detaje të mëtejshme mbi bisedimet e mundshme. Wall Street Journal raportoi të mërkurën se Mnuchin kishte dërguar ofertën tek një grup i zyrtarëve kinezë të udhëhequr nga zëvendëskryeministri Liu He, këshilltari i lartë ekonomik i presidentit Xi Jinping.

Departamenti i Thesarit nuk iu përgjigj kërkesës për komente.

Negociatat tregtare të muajit të kaluar që përfshinin zyrtarë të nivelit më të ulët nga të dy vendet përfunduan pa asnjë përparim. Një seri e negociatave të mëparshme që përfshinte Mnuchin, Kudlow dhe zyrtarë të tjerë të lartë ekonomikë u prishën ndërsa Trump shtypi përpara me planet për të imponuar tarifa.

Me raundin e tarifave prej 200 miliardë dollarë, “kjo është ndoshta koha më e mirë për SHBA-të që të kthehen në tavolinë me një ‘të marrë atë ose të lënë atë’ llojin e kërkesës tregtare”, Robert Carnell, ekonomisti kryesor i Azisë-Paqësorit në investime banka ING, tha në një shënim për klientët të enjten.

Ekonomia e Kinës po ngadalësohet dhe valët e reja të tarifave amerikane kërcënojnë të dëmtojnë industrinë e saj të madhe të eksportit. Lufta tregtare gjithashtu ka peshuar tregjet financiare kineze.

Por analistët kanë shprehur skepticizëm se Kina do të japë terren në disa nga shqetësimet kryesore të administratës Trump, duke përfshirë përpjekjet kineze për të arritur teknologjinë amerikane dhe politikat industriale ambicioze të Pekinit./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara