Kina dëshiron të ketë bashkëpunim me BE-në në tregti

17:59 | 7 Prill 2019

Kina dëshiron të punojë me Bashkimin Evropian për çështje nga ndryshimet klimatike në tregti, Kryeministri Li Keqiang shkroi në një gazetë gjermane përpara takimit të javës së ardhshme që synonte forcimin e lidhjeve.

Diplomatët në Bruksel kanë thënë se tensionet mbi tregtinë, investimet dhe të drejtat e pakicave nënkuptojnë se Kina dhe BE mund të mos arrijnë të bien dakord për një deklaratë të përbashkët në samitin e 9 prillit. Kjo mund të dëmtojë përpjekjet evropiane për të fituar qasje më të madhe në tregjet kineze.-përcjell arbresh.info

“Ne përkrahim fuqishëm procesin e integrimit evropian në shpresën e një Evrope të bashkuar dhe të begatë,” shkroi Li. Ai tha se bashkëpunimi i ngushtë i Pekinit me shtetet e Evropës Lindore ishte “i favorshëm për një zhvillim të balancuar brenda BE”.

E shqetësuar nga dominimi i mundshëm kinez i industrive strategjike evropiane, BE është duke u përpjekur të mbledhë Pekinin për të hapur tregjet e saj dhe është përpjekur ta marrë atë për t’u zotuar për të hequr atë që Brukseli e sheh si pengesa të padrejta ndaj tregtisë.

Li shkruajti se Kina ishte e gatshme të punonte ngushtë me Evropën në ruajtjen e Marrëveshjes së Klimës së Parisit, duke mbështetur zhvillimin e qëndrueshëm, duke ruajtur marrëveshjen ndërkombëtare bërthamore me Iranin dhe duke luftuar terrorizmin.

Ai gjithashtu tha se donte të shkëmbejë pikëpamjet mbi reformimin e Organizatës Botërore të Tregtisë.

BE është partneri më i madh tregtar i Kinës. Një rritje në blerjet kineze në sektorët kritikë në Evropë dhe një përshtypje në Bruksel se Pekini nuk ka mbajtur premtimin e saj për të ngritur zërin për tregti të lirë ka komplikuar bisedimet para takimit./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara