Kim paralajmëron për ‘pasoja të rënda’ nëse virusi përhapet në Korenë Veriore

11:06 | 29 Shkurt 2020

Lideri veri-korean Kim Jong Un ka bërë thirrje për përpjekje më të mëdha kundër koronavirusit, duke thënë se do të ketë pasoja të rënda nëse përhapet në vend.

Koreja e Veriut nuk ka raportuar asnjë rast të COVID-19, që ka marrë jetët e më shumë se 2,800 personave dhe ka infektuar mbi 84 mijë njerëz në dhjetëra vende qëkur doli për herë të parë në Kinë, transmeton portali arbresh.info.

Gjatë një takimi të Partisë punëtore në pushtet të Koresë, Kim bëri thirrje për selinë antidemike të vendit për të forcuar ekzaminimin dhe për të mbyllur të gjitha “kanalet dhe hapësirën përmes së cilës sëmundja infektive mund të gjejë rrugën e saj”, Agjencia Qendrore e Lajmeve Koreane zyrtare (KCNA) raportoi të shtunën.

“Në rast se sëmundja infektive që përhapet përtej kontrollit gjen rrugën e saj në vendin tonë, ajo do të sjellë pasoja të rënda”, citoi KCNA të thoshte Kim.

Pheniani është duke bërë një fushatë të ashpër anti-virus që e ka përshkruar si një çështje të “ekzistencës kombëtare”.

Vendi ka mbyllur pothuajse të gjithë trafikun ndërkufitar, ka ndaluar turistët, ka intensifikuar kontrollimin në pikat e hyrjes dhe mobilizuar dhjetëra mijëra punëtorë shëndetësorë për të monitoruar banorët dhe izoluar ata me simptoma. Ai gjithashtu ka vendosur qindra të huaj në karantinë për të parandaluar një shpërthim.

Ekspertët thonë se një epidemi në Korenë e Veriut mund të jetë e rëndë për shkak të mungesës kronike të vendit të furnizimeve mjekësore dhe infrastrukturës së dobët të kujdesit shëndetësor./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara