Kim Jong-un e quan Donald Trumpin ‘egoist’, por ja për cilën arsye

20:16 | 7 Qershor 2017

Vendimi i Presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, për t’u tërhequr nga marrëveshja e klimës në Paris është kritikuar ashpër nga shumë vende të botës.

Së fundi, ky veprim është kritikuar edhe nga Koreja e Veriut, duke e quajtur vendimin ‘injorant’, transmeton portali arbresh.info

Një zëdhënës i qeverisë së Koresë së Veriut e përshkroi vendimin si ‘lartësia e egoizmit dhe e vakumit moral që kërkon vetëm mirëqenien e tyre dhe me koston e të gjithë planetit’.

“Ata (SHBA-të) nuk janë në dijeni të faktit se mbrojtja e mjedisit global është në interesat e tyre”, shtoi zëdhënsi.

“Akti egoist i SHBA-ve nuk ka pasoja të rënda për përpjekjet ndërkombëtare për të mbrojtur mjedisin, por përbën një rrezik të madh edhe për zona të tjera”, shtoi ai.

Vendimi i SHBA-ve për largimin nga marrëveshja e rëndit atë në liste më dy vende tjera, Sirisë dhe Nikaraguan.

Koreja Veriore beson se largimi i SHBA-ve nga marrëveshja është ngjajshme me ngadalshmërinë e qëndrimit të saj mbi “çështjen bërthamore në Gadishullin Korean”./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara