Khamenei akuzon SHBA-të dhe shtetet arabe për ndezjen e trazirave në Irak dhe Liban

13:34 | 30 Tetor 2019

Më parë, protestat masive në Irak çuan në përleshje dramatike, duke marrë jetën e rreth 250 personave, ndërsa tubimet në kryeqytetin Liban të Bejrutit kanë detyruar kryeministrin Saad Hariri të shpallë dorëheqjen e tij.

Udhëheqësi Suprem i Republikës Islamike Ali Khamenei u bëri thirrje popujve irakianë dhe libanezë që të ruajnë stabilitetin në vendet e tyre mes trazirave masive, duke pretenduar se protestat ishin frymëzuar nga Uashingtoni dhe shtetet arabe, transmeton portali arbresh.info.

Në protestat e dhunshme në Irak që shpërthyen në muajt e fundit kanë çuar në ndalimin e rrjeteve sociale dhe platformave të mesazhimit, si dhe futjen e një shtetrrethimit në disa qytete. Disa pika kontrolli në kufirin me Iranin gjithashtu janë mbyllur për shkak të trazirave.

Protestuesit kundërshtojnë përkeqësimin e shërbimeve publike dhe korrupsionin, duke i kërkuar qeverisë të japë dorëheqjen.

Demonstratat në Liban u nxitën nga rritjet e njoftuara të taksave mbi duhanin dhe thirrjet në internet por vazhduan edhe pasi qeveria anuloi këto plane. Ndërsa protestat kryesisht nuk kanë rezultuar në përleshje me policinë, ato kanë shkaktuar bllokime masive rrugore në të gjithë vendin. Si rezultat, Kryeministri Hariri njoftoi se do të tërhiqet në një deklaratë të martën./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara