Kaukazi i Jugut dhe kriza në Gjeorgji: BE emëron Përfaqësuesin e ri Special

13:00 | 13 Nëntor 2017

Sot, Këshilli i Bashkimit Evropian, emëroi Toivo Klaar si Përfaqësues Special të BE-së për Kaukazin e Jugut dhe krizën në Gjeorgji, shkruan arbresh.info.

“Detyra e tij do të jetë të kontribuojë në zgjidhjen paqësore të konflikteve në rajon, domethënë në krizën në Gjeorgji dhe në konfliktin Nagorno-Karabakh, si dhe në nxitjen e bashkëpunimit rajonal. Në veçanti, Përfaqësuesi Special bashkëkryeson dhe merr pjesë në emër të BE-së në Diskutimet Ndërkombëtare të Gjenevës mbi pasojat e konfliktit të vitit 2008 në Gjeorgji,” thuhet në njoftimin për medie të Këshillit.

Toivo Klaar aktualisht është Shefi i Divizionit të Azisë Qendrore në Shërbimin Evropian të Veprimit të Jashtëm (EEAS) dhe para këtij takimi ka shërbyer si Shef i Misionit Monitorues të BE-së në Gjeorgji. Ai është një diplomat i lartë me përvojë të gjerë si në EEAS dhe në shërbimin diplomatik të Estonisë.

Toivo Klaar ka pasuar Ambasadorin Herbert Salber (i kombësisë gjermane), i cili kishte mbajtur postin që nga 8 korriku 2014./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara