Kashmiri: Këshilli i Sigurimit po ngurron të përfshihet

11:57 | 17 Gusht 2019

Anëtarët e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të premten u përmbajtën nga thirrja për një seancë emergjente lidhur me rajonin e diskutueshëm të Kashmirit.

Në vend të kësaj, ata i nxitën Indinë dhe Pakistanin që të zgjidhin çështjen në mënyrë dypalëshe, transmeton portali arbresh.info.

Kriza në vazhdim e Kashmirit ishte vetëm një nga disa tema që këshilli i 15 anëtarëve të KB diskutoi të premten në një takim “konsultativ”.

Takimi me dyer të mbyllura të Premten u thirr me kërkesën e Kinës, pasi Kryeministri Narendra Modi hoqi rajonin e administruar nga India, Jammu & Kashmir, nga statusi i veçantë autonom më 5 gusht.

Pakistani dhe India të dyja qeverisin territorin e diskutueshëm himalajan të Kashmirit pjesërisht, por e pretendojnë atë plotësisht. Regjioni qetësues është një pikë e rëndësishme midis arkivave të armëve bërthamore. Kina gjithashtu ka disa pretendime territoriale në zonë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara