Kanë rënë fitimet, banka paralajmëron shkurtime të 35 mijë vendeve të punës

08:39 | 18 Shkurt 2020

HSBC ka njoftuar se do të shkurtojë 35 mijë vende punë në mbarë botën, si pjesë e ristrukturimit pasi përfitimet e bankës kanë rënë për një të tretën.

Banka po synon të zvogëlojë numrin e punëtorëve nga 235,000 në 200,000 për tre vitet e ardhshme në përpjekje për të shkurtuar 3.5 miliardë dollarë shpenzime deri më 2022, transmeton portali arbresh.info.

Ajo tha që rënia e fitimeve të vitit të kaluar ishte kryesisht për shkak të 7.3 miliardë dollarëve në shlyerje të lidhura me ndarjet e saj Bankare Global dhe Tregjet dhe Bankat Tregtare në Evropë.

Banka ka realizuar një rregullim të korporatave të krijuar për të rritur përfitimin duke u përqendruar në tregjet me rritje të lartë në Azi ndërsa derdh bizneset dhe punëtorët në vendet e tjera.

“Qëllimet tona të menjëhershme janë rritja e kthimeve, krijimi i aftësive për të investuar në të ardhmen dhe ndërtimi i një platforme për rritje të qëndrueshme”, tha drejtori i grupit të bankës, Noel Quinn, në një deklaratë.

HSBC tha që shpërthimi i koronavirusit që filloi në Kinë gjithashtu ka shkaktuar një “ndërprerje të konsiderueshme” për stafin e saj, furnitorët dhe klientët, veçanërisht në territorin kinez dhe në Hong Kong./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara