Kanadaja kërkon më shumë se një milion emigrantë të rinj

08:50 | 11 Janar 2019

Nëse keni menduar të zhvendoseni në Kanada, tani është koha t’i bëni gati valixhet.

Parlamenti kanadez ka njoftuar planet për të shtuar më shumë se një milion banorë permanentë për tre vitet e ardhshme, transmeton portali arbresh.info. Kjo është gati një përqind e popullatës çdo vit.

Kanadaja mirëpriti më shumë se 286,000 banorë të përhershëm në vitin 2017 dhe projekte që ky numër mund të arrijë në 350,000 këtë vit, dhe 360,000 në vitin 2020, dhe 370,000 në 2021.

“Falënderimi i madh për të sapoardhurit që kemi përshëndetur gjatë gjithë historisë sonë, Kanadaja është zhvilluar në një vend të fortë dhe të gjallë që të gjithë ne gëzojmë”, tha Ahmed Hussen, ministër i emigracionit, refugjatëve dhe qytetarisë (IRCC) të Kanadasë.

Hussen, një emigrant nga Somalia, tha se fluksi do të ndihmojë në kompensimin e popullsisë së vjetër të Kanadasë dhe në uljen e nivelit të lindjeve, duke rritur fuqinë e saj të punës.

Qëndrimi miqësor i Kanadasë ndaj banorëve të rinj vjen pasi shumë vende të tjera perëndimore, përfshirë Shtetet e Bashkuara, po miratojnë politika më të kufizuara të emigracionit.

Kanadaja është e përkushtuar posaçërisht për të ofruar mbrojtje për refugjatët. Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët raportoi nivele të paprecedentë të refugjatëve në 2017, me numrin e njerëzve të zhvendosur me dhunë duke arritur në 68.5 milionë.

IRCC ka premtuar 5.6 milionë dollarë për të mbështetur iniciativat globale të zhvendosjes./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara