Kanada, sistemi shëndetësor përpara kollapsit

00:21 | 22 Nëntor 2020

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau, ka paralajmëruar qytetarët se sistemi shëndetësor në vend është para kollapsit, pasi numri i të infektuarve me Covid-19 mund të katërfishohet deri në fund të vitit.

Ai ka njoftuar për mbylljen e qytetit më të madh kanadez, Torontos, transmeton portal arbresh.info, duke cituar Reuters.

Trudeau u ka bërë thirrje qytetarëve që të qëndrojnë në shtëpi, sepse numri i të infektuarve është duke u rritur vazhdimisht.

“Sinqerisht, një festë normale e Krishtlindjes nuk është në diskutim,” tha Trudeau dhe Teresa Tam, kreu i Shërbimit Publik Kanadez të Shëndetit, e cila gjithashtu paralajmëroi se numri ditor i infeksioneve të reja mund të arrijë në 60,000 nëse nuk respektohen masat fizike dhe distance sociale./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara