Jupiteri siç nuk e keni parë asnjëherë

16:34 | 25 Mars 2020

Nga jashtë, agjencia mund të shfaqet një monolit, por në realitet, shkencëtarët qytetarë mund të luajnë një rol thelbësor – mbase askush më shumë sesa në misionin Juno në vazhdim.

Që prej vitit 2016, anija kozmike Juno ka rrethuar Jupiterin, duke skanuar atmosferën dhe duke hartuar fushat e saj magnetike dhe gravitacionale, transmeton portali arbresh.info.

Është gjithashtu duke mbajtur JunoCam, një aparat fotografik i krijuar posaçërisht për të regjistruar imazhe të shufrave; zona të gjigantit të gazit që nuk ishin dokumentuar më parë.

“Ne nuk kemi një ekip zyrtar të shkencës së imazhit në Juno, kështu që jemi drejtuar te publiku për të na ndihmuar”, thotë Candice Hansen-Koharcheck, bashkë-hetues Juno përgjegjës për JunoCam.

Komuniteti i astronomisë amatore ndihmon në planifikim, shpjegon ajo, duke përcaktuar kur JunoCam duhet të fotografojë planetin dhe ku. Pasi që imazhet të kthehen në Tokë, publiku ka qasje në të dhëna të papërpunuara, të cilat, me pak njohuri për redaktimin e fotografive, janë përpunuar në disa nga imazhet më mahnitëse që janë parë ende tek Jupiter./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara