Julian Assange: Pse Ekuadori ia përfundoi qëndrimin në ambasadën e Londrës?

17:39 | 12 Prill 2019

Ekuadori ka thënë se vendimi i saj për t’i dhënë fund azilit të Julian Assange në ambasadën e saj në Londër është marrë pas një përkeqësimi të gjatë në marrëdhëniet – duke e akuzuar për sjellje të pahijshme, ndërhyrje në punët e vendeve të tjera dhe spiunazh.

Për shtatë vjet, Julian Assange u strehuan në një zyrë të vogël që u shndërrua në një dhomë gjumi në ambasadën e Ekuadorit në një lagje luksoze të Londrës qendrore, ku jetonte me mace të tij, James. Ai kishte një shtrat, llambë dielli, kompjuter, aneks kuzhine, dush dhe punë rutine, transmeton portali arbresh.info.

Gjatë kohës së tij atje, bashkë-themeluesi i WikiLeaks 47-vjeçar mirëpriti mysafirët duke përfshirë Lady Gaga dhe Pamela Anderson dhe, nga një ballkon i vogël, u drejtohej mbështetësve dhe mbante konferenca për shtyp.

Por marrëdhëniet midis tij dhe qeverisë së Ekuadorit u përkeqësuan nën presidentin Lenin Moreno, i cili mori detyrën në 2017. Kjo u bë e dukshme vitin e kaluar kur Assange iu dha një sërë rregullash të shtëpisë, duke përfshirë pagesën për përdorimin e internetit, ushqimin dhe lavanderi, të kujdesej më mirë për maçokun e tij dhe mbajtjen e banjës së pastër.

Durimi tashmë ishte i hollë dhe, duke shpjeguar tërheqjen e mbrojtjes së Assange në Twitter, Presidenti Moreno e akuzoi atë për “shkelje të përsëritura të konventave ndërkombëtare dhe protokolleve të jetës së përditshme”. Ai tha se Ekuadori kishte “arritur kufirin e vet” në “sjelljen e paarsyeshme dhe agresive” të Assange.

Më shumë detaje u shfaqën më vonë, kur Ministri i Jashtëm José Valencia i tha Kongresit se Assange kishte përdorur një telefon celular që nuk ishte i regjistruar në ambasadë, në mënyrë të përsëritur fyer punëtorët e misionit, thuhet se i quan spiunë amerikanë dhe dëmtoi objektet duke hipur në skejtbordin tij dhe duke luajtur futboll, pavarësisht se u është thënë të mos e bëjnë këtë.

Dyshimet për spiunazh

Presidenti Moreno, i cili urdhëroi Assange për të shkurtuar aktivitetin e tij në internet menjëherë pas marrjes së detyrës, tha gjithashtu se Assange kishte “shkelur normën e mos ndërhyrjes në punët e brendshme të shteteve të tjera” më së fundmi në janar 2019 kur WikiLeaks lëshoi ​​dokumente nga Vatikani.

Ai tha se, dhe raste të tjera, konfirmoi dyshimet se Assange ishte ende i lidhur me WikiLeaks. Presidenti gjithashtu e akuzoi Assange se ka instaluar “pajisjet elektronike dhe të shtrembëruara” të ndaluara dhe për të hyrë në dosjet e sigurisë të ambasadës.

Kishte gjithashtu dyshimin se WikiLeaks ishte i lidhur me një faqe interneti anonime që tha se vëllai i presidentit kishte krijuar një kompani në det të hapur – materiali përfshinte fotografitë private të presidentit Moreno dhe familjes së tij. Z. Moreno mohon çdo keqbërje.

Valencia shtoi se në janar, Assange i tha ambasadorit të Ekuadorit se kishte instaluar butona paniku që ai do të aktivizonte nëse ai e konsideronte jetën e tij si në rrezik.

Nuk ishte e qartë se çfarë nënkupton ai, por autoritetet britanike që e arrestuan atë të enjten ishin të kujdesshëm për të parandaluar Assange që të kthehej në dhomën e tij gjatë operacionit, sipas AP.

Sinjalizuesi i informacioneve thuhet gjithashtu se ka luajtur muzikë me zë të lartë dhe ka bllokuar qëllimisht kamerat e sigurisë.

Pse Assange përfundoi në ambasadë?

Shtetasi australian kishte qenë në ambasadën Ekuadoriane në Londër që nga viti 2012, pasi kërkoi azil atje për të shmangur ekstradimin në Suedi për një akuzë për përdhunim, të cilën ai e ka mohuar gjithmonë.

Atij iu dha mbrojtje nga Presidenti Rafael Correa, një mbështetës i fortë i WikiLeaks./Arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara