Johnson kërkon lirimin e gruas iraniano-britanike të burgosur në Teheran

21:37 | 9 Dhjetor 2017

Sekretari i Jashtëm britanik, Boris Johnson, ka arritur sot në Iran, në mënyrë që të lobojë më afër për lirimin e gruas  iraniano-britanike të burgosur në Teheran.

Gjatë bisëdës me ministrin e Jashtëm iranian, Mohammad Javad Zarif në Teheran, Johsnon ka kërkuar lirimin e Nazanin Zaghari-Ratcliffe, si dhe është diskutuar për marrëveshjen bërthamore të vitit 2015, në mes Teheranit dhe fuqive ndërkombëtare, shkruan BBC, transmeton portali arbresh.info

Gruaja iraniane është duke vuajtur dënim me burg prej pesë vitesg, pasi dyshohet se po planifikonte “rrëzimin e qeverisë” në Iran.

Zaghari-Ratcliffe është një menaxhere projektesh në Thomson Reuters Foundation, organizatë bamirësie e cila funksionin si e pavarur nga agjencia e lajmeve Reuters.

Ajo i ka hedhur poshtë të gjitha akuzat kundër saj dhe insiston se ajo ka qenë në Iran për vizitë personale./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara