Japonia ndalon përdorimin e dronëve në zonat ushtarake

18:04 | 17 Maj 2019

Japonia votoi sot një paketë ligjesh që ndalojnë fluturimin e dronëve në qendrat olimpike të Tokios 2020 dhe zonat ushtarake amerikane për të parandaluar sulmet.

Do të jetë gjithashtu e ndaluar në qendrat e planifikuara për Kupën e Botës në Ragbi që pritet të nisë në shtator.

Ligji ndalon ndërkohë edhe përdorimin e dronëve në zona të tilla si Rezidenca e Kryeministrit apo Pallati Perandorak.

Të përdorësh dronë në zona me densitet të lartë të popullsisë është gjithashtu e ndaluar.

Një turist javën e kaluar u paralajmërua nga polica pasi ngriti një dron në kryqëzimin e famshëm në Shibuya, Tokio.

Shumë persona vunë në dijeni policinë se kishin parë një objekt që po fluturonte mbi Pallatin Perandorak përpara daljes së parë publike të perandorit të ri.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara