Janë duke u studiuar regjistrimet e fluturimit të Boeingut që u rrëzua në Soqi

11:52 | 2 Shtator 2018

Regjistrimet e fluturimit të aeroplanit rus Boeing 737 që rrëshqiti nga pista në Soqi, në lum duke u mbuluar me flakë, janë kushte “të pranueshme”, ka thënë një burim nga TASS të dielën.

Regjistrimet tashmë janë dërguar në Moskë për tu analizuar.

Hetimi i incidentit është nisur nga Komiteti i Aviacionit Ndërshtetëror (IAC), një mbikëqyrëse e aviacionit civil.

Rreth 18 vetë u plagosën gjatë rrëzimit, ndërsa avionin kaploi zjarri dhe u shkatërrua pjesërisht.

Fataliteti i vetëm i incidentit ishte një punonjës i aeroportit i cili kishte një atak në zemër gjatë operacionit të shpëtimit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara