Ja kur do të arrijë njeriu i parë ta shkelë Marsin

10:28 | 11 Tetorë 2018

Për një kohë të gjatë shkencëtarët janë duke folur për kolonizimin e Marsit por deri tash nuk është bërë e ditur se kur do të fillojë ky proces, përcjellë Arbres.info.

Deri tash janë tri kompani madhore të cilat janë duke punuar në këtë drejtim: Mars One, Space X dhe Nasa.

Secila nga këto kompani kanë filluar misione të veçanta për ta quar njeriun në Mars.

Spaxe X ka treguar që njeriu i parë do të mbërrij në Mars në vitin 2026.

Gjithsesi nga shkencëtarët plani i tyre është parë si shumë i rrezikshëm dhe që nuk do të mund të realizohet.

Një të dhënë tjetër e kemi nga Mars One, të cilët thonë që projekti Mars do të zhvillohet në vitin 2036.

Një mision e i tillë do të kushtojë miliarda dollarë por sipas Stephan Howkings është mënyra e vetme që njerëzimi të shpëtojë.

Howking gjithashtu kishte parashikuar që njerëzimi do të vetë shkatërrohet brenda këtij mijëvjeçari./Arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara