Izraeli ua ndalon hyrjen dy kongresisteve myslimane amerikane

18:26 | 15 Gusht 2019

Izraeli ka vendosur të bllokojë dy ligjvënëset amerikane nga partia e Demokratëve që të vizitojnë, pas thirrjes së presidentit Donald Trump për t’i ndaluar.

Trump tha se do të ishte një dobësi e madhe nga Izraeli nëse do të lejonte hyrjen e Ilhan Omar dhe Rashida Tlaib, transmeton portali arbresh.info.

Masa vjen si një përmbysje, pasi ambasadori izraelit në SHBA tha muajin e kaluar se ato do të lejoheshin të vizitonin vendin.

Izraeli ua ndalon mbështetësve të lëvizjeve që bëjnë për thirrje të bojkotimit të Izraelit, diçka që dyshja e kanë mbështetur.

Masa u konfirmua në një deklaratë të Ministrisë së Brendshme izraelite, e cila tha se ishte “e paimagjinueshme që ata që dëshirojnë të dëmtojnë shtetin e Izraelit gjatë vizitës t’u lejohet hyrja”.

Presidenti Trump, i cili ka një marrëdhënie të ngushtë me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, shpesh është grindur me ligjvënëset dhe me komente të cilësuara gjerësisht si raciste, u tha atyre të “kthehen” në vendet nga familjet e tyre nga ishin.

Sipas mediave amerikane, udhëtimi i tyre ishte menduar të fillonte të Dielën, dhe do të përfshinte një ndalesë në një nga vendet më të ndjeshme në rajon – Malin e Tempullit të Jerusalemit, i cili për myslimanët njihet si Haram al-Sharif./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara