Izraeli thotë se SHBA bllokon shitjen e avionëve luftarakë në Kroaci

21:59 | 10 Janar 2019

Izraeli nuk do të jetë në gjendje të dorzojë në Kroaci një duzinë aeroplanë luftarakë F-16 që Kroacia vendosi të blinte vitin e kaluar për të modernizuar forcën ajrore të saj, tha të enjten Ministri i Mbrojtjes i Kroacisë Damir Krstiçeviç.

“Izraeli na ka njoftuar zyrtarisht se nuk mund të marrë një miratim nga Shtetet e Bashkuara për dërgimin e aeroplanëve në Kroaci”, u tha Krstiçeviç gazetarëve pas një takimi me një delegacion izraelit në Zagreb. Zyrtarët nga të dyja anët thanë se Kroacia nuk mbajti përgjegjësi për marrëveshjen që po bie. Ata nuk dhanë asnjë koment se pse Shtetet e Bashkuara kundërshtuan shitjen.-përcjell arbresh.info

Media kroate njoftoi se problemi u ngrit pasi avionët u rifutën me teknologjinë izraelite, duke i privuar kompanitë e mbrojtjes të SHBA-së mundësinë për të rinovuar dhe për të shërbyer aeroplanët.

Departamenti Amerikan i Shtetit nuk bëri komente, sepse ishte në shesh. Kryeministri i Kroacisë Andrej Plenkoviç tha më parë këtë javë se Zagrebi nuk do të pranonte ndonjë marrëveshje tjetër përveç ofertës origjinale izraelite që ajo pranoi marsin e kaluar.

“Marrëveshja për blerjen e aeroplanëve nuk është nënshkruar, kështu që nuk ka dëm financiar për buxhetin tonë,” i tha Plenkoviç një seance kabineti të enjten. Ai shtoi se Kroacia ishte e vendosur të vazhdonte me planet e saj për modernizimin e forcës ajrore të saj.

Nuk është e qartë për momentin nëse Zagrebi tani do të thërrasë një tender tjetër ose do të kthehet te ofertuesit e tjerë që konkurruan në një tender të mëparshëm.

Marrëveshja me Izraelin duhej të ishte me vlerë 500 milionë dollarë./Arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara