Ivanka Trump mbështet të drejtat e grave afrikane për trashëgimi

18:30 | 15 Prill 2019

Ivanka Trump tha se do të bënte fushatë për të drejtën e grave për të zotëruar dhe trashëguar tokën në Afrikë, ndërsa vizitoi Etiopinë të hënën për të promovuar një projekt për zhvillimin e 50 milionë dollarëve amerikan.

Vajza e Presidentit të SHBA, Donald Trump, e cila punon si këshilltare e tij, u tha gazetarëve në selinë e Komisionit Ekonomik të Afrikës së Bashkuar se gratë përbënin vetëm 15 përqind të pronarëve të tokave në kontinent.-përcjell arbresh.info

“Tetëmbëdhjetë vende në botë ende kanë ligje që lejojnë burrat të parandalojnë ligjërisht gratë e tyre nga puna. Gjysma e këtyre vendeve janë në Afrikë. Ne mund dhe duhet t’i trajtojmë këto barriera ndaj barazisë së grave dhe prosperitetit të vendeve, “shtoi ajo.

Ajo nuk tregoi se si do t’i trajtonte problemet. Por ajo po promovonte iniciativën për Zhvillimin dhe Prosperitetin Global të Grave, të cilat zyrtarët kanë thënë se synon të fuqizojë ekonomikisht 50 milion gra deri në vitin 2025.

Ivanka Trump takoi Kryeministrin e Etiopisë Abiy Ahmed dhe do të përfundonte udhëtimin e saj katër ditor në Afrikën me një vizitë në Bregun e Fildishtë./Reuters/Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara