Ivanka Trump ka përdorur email personal për biznesin e Shtëpisë së Bardhë

08:29 | 20 Nëntor 2018

Ivanka Trump përdori një llogari personale të postës elektronike për të dërguar qindra mesazhe që diskutonin biznesin zyrtar të Shtëpisë së Bardhë vitin e kaluar, konfirmojnë zyrtarët.

Një përmbledhje në email-at e saj zbuloi se ajo kishte përdorur adresën e saj private për të kontaktuar zyrtarët qeveritarë.

Zonja Trump dërgoi emailet para se ajo të informohej për rregullat, thotë avokati i saj, raporton BBC.

Në vitin 2016, babai i saj Donald Trump akuzoi Hillary Clinton për vënien e SHBA “në rrezik” për përdorimin e saj të një email private, derisa ishte sekretare e shtetit, transmeton arbresh.info.

Të hënën, The Washington Post raportoi se ndërsa emailet e zonjës Trump përmbanin kryesisht informacione logjistike dhe personale, disa ende mund të kenë qenë në kundërshtim me rregullat federale të të dhënave.

Gjatë fushatës së tij presidenciale në vitin 2016, Donald Trump tha se përdorimi i një serveri privat për Clinton për të dërguar email zyrtarë, derisa mbante postin e saj si sekretare e shtetit në vitin 2009 ishte një skandal “më i madh se Watergate”.

Ai vazhdimisht kritikoi sjelljen e saj, duke i quajtur veprimet e saj “të paligjshme” dhe një kërcënim për sigurinë e SHBA, transmeton arbresh.info.

Në kohën e fushatës së tij,  Trump shpesh inkurajoi turmat në tubime për të kënduar “mbylle atë”.

Ai gjithashtu i bëri thirrje Rusisë që të ndihmojë gjetjen e rreth 30,000 emaileve që zonja Clinton nuk i kishte dorëzuar hetuesve pasi ajo, ose avokatët e saj, vendosën se ishin të panevojshme pasi ato ishin mesazhe personale.

Para se të bëhej sekretare e shtetit, Clinton ngriti një server të postës elektronike në shtëpinë e saj në Chappaqua, Nju Jork, që ajo përdorte për të gjitha punët dhe email personal gjatë katër viteve të saj në detyrë.

Ajo nuk ka përdorur, ose madje nuk aktivizon, një llogari të postës elektronike shtetërore, e cila do të ishte pritur në serverët në pronësi dhe të menaxhuar nga qeveria amerikane.

Ajo tha se ishte për lehtësi.

Clinton pohon se shumica e emaileve të saj nga llogaria e saj personale shkuan ose u përcillën tek njerëzit me llogari qeveritare, kështu që ata arkivoheshin automatikisht.

Një hetim i FBI përfundoi se Clinton nuk duhet të përballet me akuza, por tha se ajo dhe ndihmësit e saj kishin qenë “jashtëzakonisht të pakujdesshëm” në trajtimin e informacionit të klasifikuar.

Clinton është pastruar dy herë nga FBI për përdorimin e saj të një serveri privat të postës elektronike, si  sekretare e shtetit.

Janë të paligjshme emailet private?

Nuk është e paligjshme që zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë të përdorin llogaritë personale të postës elektronike për biznesin e qeverisë.

Sidoqoftë, sipas Aktit të Protokollit të Presidentit dhe Aktit Federal të Dokumenteve, zyrtarët qeveritarë duhet të përcjellin çdo korrespondencë zyrtare në një llogari pune brenda 20 ditëve për ruajtje.

Nëse kjo nuk bëhet në mënyrë të besueshme, përdorimi i llogarive private mund të bëjë regjistrime zyrtare përtej mundësive të gazetarëve, ligjvënësve dhe të tjerëve që kërkojnë informacione të disponueshme për publikun.

Ekzistojnë gjithashtu rregulla kundër ndarjes së informacionit të klasifikuar ose të privilegjuar në llogaritë personale të postës elektronike./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara