Ivanka Trump dënon tubimet “e bardha” nacionaliste: Nuk ka vend për neo-nazizmin në SHBA

14:16 | 12 Gusht 2018

Vajza e Presidentit Trump dhe këshilltarja e lartë Ivanka Trump të shtunën dënoi supremacinë e bardhë përpara përvjetorit të tubimit nacionalist të bardhë të dhunshëm të vitit të kaluar në Charlottesville, Va.

“Një vit më parë në Charlottesville, ne ishim dëshmitarë të një shfaqjeje të shëmtuar të urrejtjes, racizmit, fanatizmit dhe dhunës”, shkruante ajo në Twitter. “Ndërsa amerikanët janë të bekuar të jetojnë në një komb që mbron lirinë, lirinë e shprehjes dhe diversitetin e mendimit, nuk ka vend për epërsinë e bardhë, racizmin dhe neonazizmin në vendin tonë të madh”.

“Në vend që të grisim njëri tjetrin me urrejtje, racizëm dhe dhunë, ne mund ta ngremë njëri-tjetrin, për të forcuar komunitetet tona dhe për të ndihmuar çdo amerikan të arrijë potencialin e tij të plotë!” shtoi ajo.

Trump vitin e kaluar u përball me reagime të ashpra kur tha se “të dyja palët” ishin fajtore për ngjarjet në Charlottesville, e cila përfundoi kur një burrë e çoi një makinë në një turmë kundërprotestruese, duke vrarë 32-vjeçarin Heather Heyer dhe duke plagosur dhjetra të tjerë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara