Ish polici rrëfen se është vrasësi sadist i “Golden State”

08:37 | 30 Qershor 2020

Një ish oficer i policisë që terrorizoi Kaliforninë si grabitës serik, përdhunues  dhe vrasës i më shumë se 12 personave, gjersa shmangu kapjen me dekada, tanimë ka pranuar krimet e tija që në publik është njohur si “Vrasësi i Golden State”.

Joseph James DeAngelo Jr kishte qëndruar pothuajse në heshtje në gjykatë që nga arrestimi i tij në vitin 2018 derisa ai shqiptoi vazhdimisht fjalët “fajtor” dhe “pranoj” me një zë të qëndrueshëm dhe të ashpër, si pjesë e një marrëveshje për pranimin e fajësisë, e cila do ta kursejë atë nga dënimi me vdekje për një dënim të përjetshëm pa asnjë shans për lirim me kusht, transmeton portali arbresh.info.

DeAngelo, 74 vjeçar, kurrë nuk kishte pranuar publikisht vrasjet, por ofroi një rrëfim të llojit pas arrestimit të tij që në mënyrë të mistershme i referohej një personaliteti të brendshëm të quajtur “Jerry” që ai tha se e detyroi atë të kryente valën e krimeve që përfunduan papritmas në 1986.

“Nuk kam pasur forcë ta shtyja atë”, tha DeAngelo ndërsa ishte vetëm në një dhomë të marrjes në pyetje të policisë pas arrestimit të tij në prill 2018, sipas prokurorit të Sacramento County Thien Ho.

“Ai më detyroi. Ai vinte me mua. Ishte, si, në kokën time, dua të them se ai është një pjesë e imja. Unë nuk doja t’i bëja ato gjëra. Unë hoqa Jerryn dhe kalova një jetë të lumtur. Unë shkatërrova tërë jetën e tyre. Kështu që tani, unë duhet të paguaj çmimin”.

“Shtrirja e krimeve të Joseph DeAngelo është thjesht tronditëse”, tha Ho. “Sa herë që shpëtonte, duke rrëshqitur në heshtje natën”.

DeAngelo, ulur në një karrocë në një fazë të ngushtë në një sallë pritjeje universiteti që mund të strehojë qindra vëzhgues një distancë të sigurt larg gjatë pandemisë koronavirus, pranoi se do të pranonte fajin për 13 akuza për vrasje dhe dhjetëra dhunime që janë shumë të vjetra për t’u ndjekur./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara