“Irani po zhvillon raketa me kapacitet bërthamor”

19:06 | 5 Dhjetor 2019

Tri fuqi evropiane kanë paralajmëruar Kombet e Bashkuara që Irani është duke zhvilluar raketa me kapacitet bërthamor, gjë që është në kundërshtim me rezolutën e Këshillit të Sigurisë.

Një letër e dërguar nga Mbretëria e Bashkuar, Franca dhe Gjermania thotë se Irani testoi një variant rakete Shahab-3 “të pajisur me një mjet të ri-hyrjes të manovrueshëm” që mund të jepte një armë bërthamore, transmeton portali arbresh.info.

Një aktivitet i tillë është “në kundërshtim” me një rezolutë që miraton marrëveshjen bërthamore të Iranit 2015, argumenton ai.

Irani e ka mohuar akuzën.

Ministri i Jashtëm Mohammad Javad Zarif tha se letra ishte një “gënjeshtër e dëshpëruar” e nxjerrë nga fuqitë evropiane “për të mbuluar paaftësinë e tyre të mjerueshme në përmbushjen e minimumit të zhveshur” të detyrimeve të tyre nën marrëveshjen bërthamore.

Rezoluta 2231 e Këshillit të Sigurimit “i bën thirrje” Iranit “të mos ndërmarrë asnjë veprimtari që lidhet me raketa balistike të dizajnuara për të qenë në gjendje të dorëzojë armë bërthamore, duke përfshirë lëshimet me përdorimin e një teknologjie të tillë rakete balistike”.

Irani ka këmbëngulur që programi i tij bërthamor është plotësisht paqësor dhe mohoi që programi i tij i raketave balistike shkel rezolutën./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara