Irani mund të tërhiqet nga marrëveshja bërthamore para SHBA

19:42 | 1 Mars 2018

Për herë të parë që nga nënshkrimi i marrëveshjes së rëndësishme bërthamore midis Iranit dhe gjashtë fuqive botërore – SHBA, Britania e Madhe, Rusia, Franca, Kina dhe Gjermania – në vitin 2015, Irani po rishqyrton strategjinë e tij dhe ndoshta planifikon të dalë.

Më 22 shkurt, Irani ka dhënë një ultimatum se do të tërhiqet nga Plani i Përbashkët i Përbashkët i Veprimit (JCPOA) nëse nuk përfiton ekonomikisht nga ajo dhe nëse bankat e mëdha, kompanitë dhe subjektet afariste vazhdojnë të refuzojnë të bëjnë biznes me Iranin për shkak të deklaratave negative të presidentit amerikan, Donald Trump, transmeton portali arbresh.info

“Ne nuk mund të qëndrojmë në një marrëveshje që nuk ka përfitime për ne”, tha zëvendësministri i Jashtëm i Iranit për Çështjet Politike, Abbas Araghchi për Chatham House në Londër.

Araghchi, i cili është i afërt me udhëheqësin suprem të Iranit, Ali Khamenei, dhe ishte një nga negociuesit kryesorë të JCPOA, akuzoi presidentin Trump për “shkeljen e letrës dhe shpirtit” të marrëveshjes duke krijuar një “atmosferë shkatërruese”.

Nga ana e saj, SHBA ka kërcënuar prej muajsh të braktiste marrëveshjen nëse “gabimet e tij shkatërruese” nuk rregullohen. Në janar, Trump dha një ultimatum për aleatët e tij evropian: ose rregullonte marrëveshjen ose SHBA do të largohej prej saj deri më 12 maj kur heqja e sanksioneve të ardhshme të SHBA do të ratifikohet./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara