Irani mund të ndalojë ekzekutimin e protestuesve pas fushatës nëpër rrjete sociale

16:51 | 16 Korrik 2020

Gjyqësori iranian ka lënë të kuptohet se mund të ndalojë ekzekutimet të tre të rinjve të dënuar në lidhje me protestat masive anti-qeveritare, pas fushatës në rrjetet sociale.

Hashtagu #do_not_execute është përdorur pesë milionë herë më shumë, pasi ishte njoftuar të martën që Gjykata Supreme kishte mbështetur dënimet me vdekje të tyre, transmeton portali arbresh.info.

Shumë të famshëm e mbështetën fushatën.

Të mërkurën në mbrëmje, gjyqësori tha se shefi i saj do të shqyrtojë çdo kërkesë nga burrat për të rishikuar dënimet e tyre.

Avokatëve të tre burrat gjithashtu u raportua t’ju është thënë se ata mundën për herë të parë të shqyrtojnë dokumentet gjyqësore dhe provat kundër klientëve të tyre.

Irani është shteti i dytë me më së shumti ekzekutime në botë pas Kinës./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara