Iran, alkooli për të parandaluar pandeminë ka vrarë më shumë njerëz se koronavirusi

10:11 | 27 Mars 2020

Iran, alkooli për të parandaluar pandeminë ka vrarë më shumë njerëz se koronavirusi

Duke qëndruar mbi trupin e një djali 5 vjeç , i veshur me asgjë tjetër përveç një veshje plastike, një punëtor iranian i kujdesit shëndetësor me kostum dhe maskë, iu lut popullit: Ndaloni të pini alkoolin industrial mbi frikën për koronavirusin.

Djali, tani i verbër pasi prindërit e tij i dhanë atij metanol toksik, pasi besuan se kjo mund të parandalojë koronavirusin, është vetëm një nga qindrat viktimat e një epidemie që ka kapluar Iranin, transmeton portal arbresh.info

Raportet e mediave iraniane thonë se gati 300 njerëz janë vrarë dhe më shumë se 1 mijë janë të sëmurë për shkak të pirjes së alkoolit farmaceutik në të Republikën Islame.

Në Iran, sikurse edhe në vendet tjera islamike alkooli është i ndaluar.

Për shumicën e njerëzve, koronavirusi i ri shkakton simptoma të buta ose të moderuara, të tilla si ethe dhe kollë që pastrohen në dy deri në tre javë. Për disa, veçanërisht të moshuarit dhe njerëzit me probleme shëndetësore ekzistuese, mund të shkaktojë sëmundje më të rënda, përfshirë pneumoninë ose vdekjen.

Një 90 vjeçare mposht koronavirusin në Iran

Pandemia ka përfshirë në të gjithë botën, duke mposhtur spitalet, duke shkatërruar ekonomitë dhe duke detyruar qeveritë të kufizojnë lëvizjet e miliarda njerëzve.

Vendi i goditur ka qenë edhe Irani, që është shtëpi për 80 milionë banorë.

Deri më tani, nuk ka kurë të njohur për COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga virusi. Shkencëtarët dhe mjekët vazhdojnë të studiojnë virusin dhe të kërkojnë ilaçe efektive dhe një vaksinë.

Megjithatë, një lajm i rrejshëm në Iran ka marrë qindra jetë, pasi në mediat sociale u tha që një shkencëtar nga Britania e Madhe sugjeron se koronavirusi mposhtet me uiski dhe mjaltë, dhe me përdorimin e sanitizuesve të duarve me bazë alkooli, ku disa gabuan dhe gabimisht testuan këtë pije me qëllim që të vrasin virusin në trupin e tyre.

Kjo frikë nga virusi, shoqëruar me arsim të dobët dhe thashethemet në internet, pa dhjetëra të sëmurë duke pirë alkool të kontaminuar që përmbante metanol në provincën jugperëndimore të Iranit Khuzestan dhe qytetin e saj jugor të Shiraz./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara