India zbulon anijen kozmike për misionin e dytë të shkuarjes në hënë

09:54 | 12 Qershor 2019

Agjencia hapësinore e Indisë ka zbuluar anijen kozmike që shpreson se do të ulet në hënë muajin e ardhshëm.

Nëse tregohet e suksesshme, India do të bëhet shteti i katërt që arrin uljen në hënë, pas SHBA-ve, ish Bashkimin Sovjetik dhe Kinën, transmeton portali arbresh.info.

Chandrayaan-2 do të jetë misioni i dytë hënor i vendit.

Misioni i saj i parë, Chandrayaan-1 i cili filloi në vitin 2008, ishte një orbiter dhe nuk u vendos në sipërfaqen e hënës.

Ky mision do të përqendrohet në sipërfaqen e hënës dhe do të mbledhë të dhëna për ujë, minerale dhe formacione shkëmbore.

Anija e re e anijeve do të ketë një lander, një orbiter dhe rover.

Nëse gjithçka shkon sipas planit, lander dhe rover do të prekin pranë shtyllës së hënës në shtator. Nëse është e suksesshme, do të ishte anija e parë kozmike që ateron në këtë rajon./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara