Imazhet satelitore tregojnë aktivitet në centralin bërthamor të Koresë së Veriut

10:49 | 17 Prill 2019

Imazhet satelitore nga javën e kaluar tregojnë lëvizjen në vendin kryesor bërthamor të Koresë së Veriut, që mund të shoqërohet me ripërpunimin e materialit radioaktiv në bombolinën e bombës, tha të martën një think tank i SHBA.

Çdo aktivitet i ri ripërpunimi do të nënvizonte dështimin e një takimi të dytë midis presidentit amerikan Donald Trump dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong Un në Hanoi në fund të shkurtit për të bërë përparim drejt denuklearizimit të Koresë së Veriut, transmeton portali arbresh.info.

Qendra për Studime Strategjike në Uashington tha në një raport që imazhet satelitore shihen makina të specializuara në afërsi të uzinës së pasurimit të uraniumit dhe laboratorit të radiokimisë tek centrali bërthamor Yongbyon.

Ai tha se lëvizja e tyre mund të tregojë transferimin e materialit radioaktiv.

“Në të kaluarën, këto shina të specializuara duket se janë shoqëruar me lëvizjen e materialeve radioaktive ose fushatave të ripërpunimit”, thuhet në raport.

“Aktiviteti i tanishëm, së bashku me konfigurimet e tyre, nuk përjashton përfshirjen e tyre të mundshme në një aktivitet të tillë, para ose pas një fushate ripërpunimi”.

Departamenti Amerikan i Shtetit refuzoi të komentojë mbi çështjet e inteligjencës, por një burim i njohur me vlerësimet e qeverisë amerikane tha se, ndërkohë që ekspertët e SHBA-së mendonin se lëvizjet ndoshta mund të lidhen me ripërpunimin, ata ishin të dyshimtë se ishte aktivitet i rëndësishëm bërthamor./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara