Hunt: Brexit nuk do të shkatërrojë marrëdhëniet anglo-franceze

14:04 | 8 Nëntor 2018

Jeremy Hunt do të përpiqet të kapërcejë rastësinë e çuditshme të Brexit dhe centenarit të Armistikës që shënon fitoren anglo-franceze në Luftën e Parë Botërore duke pretenduar se marrëdhëniet midis dy vendeve janë më të mëdha se Brexit.

Sekretari i jashtëm britanik do të thotë se Britania e Madhe dhe Franca do të mbeten ” lidhjet e miqësisë dhe tregtisë mes Francës dhe Britanisë së Masdhe do të mbeten të tilla edhe për shumë dekada që do të vijnë,” tha Hunt gjatë një vizite në Paris.-përcjell arbresh.info

Lufta e parë botërore shënoi momentin kur fati i britanikëve dhe francezëve u bashkuan , thotë Hunt. Por fjalimi i tij të enjten dhe përkujtimet e Ditës së Armistikës në Paris dhe Londër të dielën vijnë disa ditë përpara se kabineti i Mbretërisë së Bashkuar pritet të mblidhet përfundimisht për të rënë dakord mbi kushtet e tërheqjes britanike nga Bashkimi Evropian.

Presidenti francez, Emmanuel Macron, po nxjerr mësime të ashpra nga Lufta e Parë Botërore, duke argumentuar se zbulon rëndësinë e luftimit të zgjidhjeve nacionaliste të ngushta me problemet bashkëkohore, një temë që ai po bën në qendër të fushatës zgjedhore të parlamentit të tij evropian vitin e ardhshëm. Ai e ka krahasuar periudhën me vitet 1920 kur demagogët populist filluan të pushtonin pushtetin.

Ndjesia e një marrëdhënieje jo-ndarëse u theksua të martën, kur Senati francez miratoi legjislacionin emergjent që përgatiti ekonominë e vendit për një daljen e Britanisë së Madhe nga BE në mars pa një marrëveshje. Legjislacioni i gjerë mbulon të drejtën e njerëzve britanikë që të vazhdojnë të punojnë në kompanitë franceze, të ardhmen e transportit rrugor midis Britanisë dhe porteve franceze, garancive të ardhshme të sigurisë në Channel, pagesave ndërbankare nga bankat dhe eksporteve të produkteve të mbrojtjes.

Franca është e vendosur të ketë masat e paparashikuara në rast se një marrëveshje nuk mund të arrihet me Britaninë. Masat gjithashtu do të ndihmojnë në mbrojtjen e interesave të shtetasve francezë që kanë punuar ose studiuar në Britani të Madhe duke siguruar që periudhat e tyre të punësimit dhe të drejtave të pensioneve, si dhe çdo kualifikim i fituar në Mbretërinë e Bashkuar, të merren parasysh nëse duhet të kthehen në Francë.

Por Hunt do të përpiqet të përqëndrohet në lidhjet që ende lidhin Mbretërinë e Bashkuar me kontinentin, duke thënë se lufta e parë botërore “ishte një luftë e cila ndryshoi përgjithmonë vendet dhe kontinentin tonë”.

Ai shtoi: “Ishte një luftë në të cilën fatet tonë si kombe u bashkuan së bashku në të cilat luftuam dhe derdhëm gjak krah për krah për më shumë se katër vjet  dhe në të cilën, në fund, ne mbizotëruam”.

Ai gjithashtu theksoi shenjat e fundit të bashkëpunimit anglo-francez, duke thënë: “Ne kurrë nuk do ta harrojmë momentin pas sulmit të Mançesterit, kur presidenti Macron shkoi nga Pallati Elysee në ambasadën britanike për të shprehur solidaritetin e Francës dhe turmën në Stade de Franca këndoi himnin kombëtar britanik, pas sulmit Bataclan.

Ai do të pretendojë se është një marrëdhënie e konkurrencës dhe bashkëpunimit, ngjashmërisë dhe ndryshimit. “Në të vërtetë pikëpamja ime është se pikërisht kjo përzierje i jep forcën e saj – sepse kemi bërë një zgjedhje gati 200 vjet për të punuar së bashku”, thotë ai.

“Kjo është arsyeja pse, pas sulmit të armëve kimike në Salisbury në mars, Franca u mblodh në anën e Britanisë së Madhe, duke udhëhequr një përgjigje të fortë dhe të bashkuar evropiane, duke punuar së bashku për të dëbuar disa diplomatë rusë nga kontinenti ynë”.

Franca dhe Britania janë dy fuqitë e para ushtarake evropiane dhe puna po vazhdon se si Franca dhe Britania e Madhe mund të vazhdojnë të bashkëpunojnë në misionet e jashtme jashtë strukturës së BE./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara