Humb jetën 16 vjeçari australian si pasojë e një orteku bore

23:53 | 10 Janar 2019


Një djalë 16-vjeçar australian ka vdekur si pasojë e një orteku në Austri, thanë policia lokale. Djali po skijonte me prindërit e tij dhe vëllain 14 vjeç në St Anton am Arlberg, Austri perëndimore, të mërkurën, kur ai dhe nëna e tij u zhdukën nga ortekët, thanë njoftimet lokale të lajmeve. Nëna e tij ishte në gjendje të shpëtojë paprekur, por djali u varros në 2metra borë.-përcjell arbresh.info

Familja kishte bërë një telefonatë emergjente pasi u përplas me shpatet e pashënuara dhe gjetën rrugën e tyre të bllokuar nga reshjet e mëdha të borës, njoftoi Tiroler Tageszeitung. Përpara se shpëtimtarët mund t’i arrinin orteku përfshiu një pjerrësi jashtëzakonisht të madhe, tha raporti.

U deshën nga 20 deri në 30 minuta për shpëtimtarët për të gjetur trupin e djalit.Pjesët e Austrisë dhe Gjermanisë Jugore përjetuan reshje të mëdha të borës, pasi moti i keq shkaktoi probleme në të gjithë Evropën.

Të paktën 17 vetë kanë vdekur në ngjarjet e lidhura me motin gjatë javës së kaluar. Ministri austriak përgjegjës për turizmin, Elisabeth Koestinger, tha se “në shumicën e zonave të skijimit nuk ka asnjë arsye për shqetësim për momentin nëse njerëzit i respektojnë rregullat

.Departamenti Australian i Punëve të Jashtme dhe Tregtisë tha se ishte në dijeni të raporteve për vdekjen dhe ishte gati për të ofruar ndihmë konsullore për familjen e viktimës./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara