Holanda bashkohet me Gjermaninë në ndalimin e misionit në Irak për shkak të sigurisë

15:57 | 15 Maj 2019

Holanda ka ndjekur Gjermaninë në pezullimin e misionit të saj në Irak mes rritjes së tensioneve midis SHBA dhe fqinjit të Irakut, Iranit.

Holanda vendosi të ndalë misionin që i dha ndihmë autoriteteve irakiane për shkak të një kërcënimi të sigurisë, tha agjencia holandeze e lajmeve ANP, transmeton portali arbresh.info.

Ministria holandeze e mbrojtjes konfirmoi pezullimin e misionit në media. Zëdhënësi i ministrisë i tha ANP-së se tërheqja e forcave holandeze nga zona “aktualisht nuk diskutohet”.

Rreth 50 ushtarë holandezë trajnojnë forcat kurde në qytetin verior të Irakut të Erbilit, të tjerë janë të vendosur në Bagdad./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara