Histeria e vampirave, arrestohen 140 persona në Malavi

21:16 | 22 Tetor 2017

Rreth 140 persona janë arrestuar në Malavi, pas një sërë sulmesh fatale ndaj njerëzve të dyshuar si “vampirë”.

Inspektoriati i policisë së përgjithshme në Malavi, ka theksuar se arrestime tjera priten të ndoshin pasi autoritetet janë duke kërkuar të mposhtin histerinë që ka kapluar zonat jugore të vendit, transmeton portali arbresh.info

“Sfida më e madhe është se hajdutët dhe grabitësit kanë përfituar nga situata dhe janë duke u rritur rastet e dhunës gjatë natës”, thanë autoritetet.

Besimi në magjinë e zezë është përhapur në kombin e varfër afrikan, ku besohet se 7 persona mendohet të jenë vrarë në nga paniku që nga mesi i muajit shtator./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara