Hamasi mohon se ishte nën presion nga Egjipti për të frenuar protestat në Gaza

17:37 | 16 Maj 2018

Hamasi mohon se ishte nën presion nga Egjipti për të frenuar protestat në Gaza

Protestat palestineze në kufirin Gaza-Izrael kanë rënë gjatë dy ditëve të fundit për shkak të “përpjekjeve egjiptiane” për të rivendosur qetësinë pasi dhjetra palestinezë u vranë nga armë zjarri izraelite, transmeton arbresh.info.

Lëvizja mbizotëruese e Hamasit në Gaza mohoi se ishte nën presion nga Egjipti për të zvogëluar demonstratat gjashtë javore.

Izraeli dhe Egjipti, duke përmendur shqetësimet e sigurisë, mbajnë një bllokadë de facto në Gaza, e cila ka reduktuar ekonominë e saj në një gjendje kolapsi gjatë më shumë se një dekade të sundimit të Hamasit.

Të mërkurën, fraksionet palestineze, duke përfshirë Hamasin dhe Xhihadin Islam, u kërkuan njerëzve të marrin pjesë në tubime masive të premten

Megjithatë, vëzhguesit presin që demonstratat të fillojë të enjten e muajit të shenjtë të Ramazanit për të kufizuar shkallën e demonstratave./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale