Goditet faqja e internetit të bankës së Spanjës nga një sulm kibernetik

21:49 | 27 Gusht 2018

Faqja e internetit të Bankës së Spanjës është goditur që nga e diela nga një sulm në internet i cili ka ndërprerë përkohësisht aksesin në këtë faqe, tha të hënën një zëdhënës i bankës qendrore.

Zëdhënësi tha se sulmi nuk ka pasur ndonjë efekt në shërbimet e bankës ose në komunikimet e tij me Bankën Qendrore Evropiane ose me institucione të tjera dhe se nuk kishte rrezik për shkelje të të dhënave.-përcjell arbresh.info

“Ky është një sulm i mohimit të shërbimit që prek ndjeshëm aksesin në faqen tonë të internetit, por nuk ka pasur efekt në funksionimin normal të entitetit”, tha zëdhënësi.

Në informatikë, një sulm i refuzimit të shërbimit (sulmi DoS) është një sulm në internet në të cilin kryerësi përpiqet të bëjë një makinë apo rrjet burimesh të padisponueshme për përdoruesit e tij të synuar, duke prishur përkohësisht ose pafundësisht shërbimet e një hosti të lidhur me internetin./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara

Të ngjashme