Gjysma e qytetit të Bejrutit është dëmtuar nga shpërthimi

13:54 | 5 Gusht 2020

Shpërthimi shkatërroi portin në kryeqytetin libanez dhe deri në 300.000 tani janë pa kulm mbi kokë.

Ekipet e shpëtimit janë ende duke kërkuar nën rrënoja për të mbijetuar, shkruan portali arbresh.info.

Disa trupa ndërkombëtarë dhe ambasadori Holandez në Liban ishin midis atyre që u plagosën rëndë në shpërthim.

Njerëzit që shërbenin në Forcën e Përkohshme të Kombeve të Bashkuara dhe Marinën e Bangladeshit u plagosën në shpërthim.

Shpërthimi ishte më i fuqishmi që u përhap ndonjëherë në Bejrut, duke lënë një shkatërrim të portit, duke pamundësuar portin kryesor të hyrjes për importe për të ushqyer vendin.

Deri tani janë konfirmuar 100 persona të vdekur dhe mbi 4000 të plagosur./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara